Ühel mõnusal lõunapausil oli meil hea võimalus intervjueerida Maido Janket, kes on kohaliku idufirma Eziil tegevjuht. Väga hea mõte oli vestelda just nende kontoris, sest jutud olid nii huvitavad, et lõunalauas juttu ajades oleks toit lihtsalt ära jahtunud.

Tere Maido. Mis on Eziil, millega tegeleb ja millega viimasel ajal toimetate?

Eziili põhifookus on metallist toodete tootjate elu lihtsamaks teha läbi tootmistarkvara. Ennekõike keskendume projektipõhistele tootjatele, kes teostavad eriprojekte. Üldjuhul ümbritsevad sarnased tooted meid igal pool ja kõige lihtsamini on need märgatavad ehk ehituses. Me aitame korraldada tootmisprotsessi, alustades tellimuse vormistamisest, milliseid materjale tootja vajab, milline on komponentide laoseis, kuni selleni, milliselt tarnijalt materjale osta. Seejuures on süsteem niivõrd nutikas, et aitab mõelda, millal ja mis järjekorras tootmine ressursse vajab ja seejuures analüüsib ka kasumlikkust ja tootmise aega, et tootmist võimalikult efektiivseks muuta. Eziili tarkvara annab ülevaate kogu tootmisprotsessist, et iga järgnev projekt jälle omakorda paremini teha.

Kui suur on koguturg selles valdkonnas ja kui suurt tükki tahaksite sellest võtta?

Algselt oli meil ehk utoopiline ambitsioon digitaliseerida kogu tootmisvaldkond. See aga osutus liiga suureks väljakutseks, mistõttu keskendusime konkreetsele segmendile, kus suudame edu saavutada. Meie potentsiaalne klientuur kohalikul turul on ca 500 klienti. Siiski sõltub meie tarkvara kasutuselevõtmine ka kliendi ettevõtte eluetapist. Kui ettevõte on väike, saavad need mõned töötajad ka lihtsaid tabeleid täites hakkama. Kui ettevõte aga ajapikku kasvab ja soovib juba konkreetsemalt tootmist korraldada, siis need on need kliendid, kes saavad enim kasu meie tarkvarast.

Üheks meie esmaseks sihtturuks on Suurbritannia kus meil oleks 2500 potentsiaalset klienti, maailmas jällegi hindame turu suuruseks 90000 potentsiaalset klienti. Kui riskikapitali seisukohast vaadata, siis tundub ehk turumaht isegi tagasihoidlik, aga tegelikult on antud juhul tegemist fokusseeritud lähenemisega. Selline lähenemine tagab parema toote sobivuse välja töötamise. Teine oluline aspekt on see, et pärast ühes sektoris tõestamist saab antud tarkvara kasutamist üle sektorite laiendada. Meie tarkvara saaks edukalt kasutusele võtta sel juhul ka puitmajade ehitajad, masinaehitus, kaevandused või mis iganes ettevõtted, kus on projektipõhine tootmine.

Kena, et hetkel on Eesti ja UK turg?

Jah täna keskendume Eesti ja UK turule. See on ka üks õppetund startupina, et algselt soovisime kliente saada paljudelt turgudelt. Praktikas tähendab näiteks klientide leidmine Indias, USAs, Poolas, Lätis ja Soomes seda, et arvesse tuleb võtta ajavahed ja kultuuride vahelised erinevused. Seetõttu keskendume turgudele, kus meil juba on kliendid.

Miks teil kontor just Viljandis on, miks see ei ole Tallinnas või koguni Suurbritannias?

Me alustasime Eziiliga Viljandis ja oleme ka Tallinnas kontorit pidanud. Siiski meie kultuuriga sobib enim praegune mudel. Kindlasti pole me kohas kinni ja meie visioon on Eziili tarkvara viia kõikide metallitootjateni üle maailma. Selles osas läheme samm-sammult vastavalt vajadusele. Täna on elukeskkond Viljandis toetav ja toimib meie jaoks.

Kas Viljandisse on lihtne leida inimesi tarka äri arendama?

See sõltub minu arvates idufirma faasist. Näiteks skaleerimise faasis võib töötajate leidmine olla isegi suurem väljakutse kui toote turustamine. Usun, et sel juhul ongi 90% edust just inimeste leidmine. Meil on õnneks hetkel vajalik inimressurss leitud ja samas me oleme asukoha osas paindlikud. Kuna ka kliendid on meil üle Eesti ja ka välismaal, siis meie tegevus ja kommunikatsiooniprotsessid on juba nii korraldatud, et toimetame asukohast sõltumata. Nii ongi meil näiteks projektiosa juht Rakverest, klienditoe inimene Mustveest ja müügiinimene Valga kandist.

Mis on Su filosoofia tiimi loomisel või mille järgi valid inimesi oma tiimi?

See filosoofia on ajas tegelikult muutunud. Algselt ma vaatasin, et uued inimesed sobiks ettevõtte kultuuriga. Nüüd vaatan pigem omadusi ja tuleb tunnistada, et ka mitmekesisust. Erinevate vaadete puhul me mitte ei struktureeri tiimi ümber vaid pigem püüame aru saada, mida kasulikku on meil õppida teistsugusest vaatest. Inimeste värbamisel on meil selline lihtne süsteem, et kui on vaja mingisugusesse positsiooni inimest, siis koostan viie oskusega nimekirja. Ehk siis ma kirjutan välja viis oskust, et asi toimiks ja püüan selle järgi inimest leida. Tõenäoliselt on igal ettevõttel see valem unikaalne ja nii see peakski olema, sest teiste stiile kopeerides ei saa seda tulemust, mis sulle sobib.

Te olete Eziiliga tublisti toimetanud ja näinud ka raskemaid aegu. Kuidas suurte väljakutsetega toime tulla?

Ma arvan, et startup teele astudes peaks juba alguses iga inimene endas selgusele jõudma, miks ta seda asja teeb ja kas ta tegelikult tahab seda teha. Sul peab olema ikka kirg või oskus, mida sa tahad pakkuda. Usun, et minu konkreetne võimekus on see, et suudan palju informatsiooni struktureerida, luua süsteemi ja pakkuda selgust. Usun, et see planeerimise väärtus just kannustas mind looma toodet, mis võimaldab metallitootjatel selgust ja täpsust tootmisprotsessi tuua. Ja me võtamegi seda kui isiklikku teekonda, mille puhul tagasilöökidest saavad õppetunnid nende oskuste omandamisel.

Aga kust leida just enda jaoks see miks?

Mõtte otsimisel tahetakse vastust saada enne, kui teekond läbi käiakse. Teekonda ei saa lõpuni ette teada, see käibki läbi tegemise, lihtsalt tuleb hakata katsetama. Tulebki avastada oma teed, kus katsetad ja vaatad, mis tegelikult toimib. Minu jaoks on edasiviivaks jõuks teadmiste saamine. Me proovime asju järgi hoolimata sellest, kas võidame või kaotame. Me proovime ja vähemalt saame kogemuse võrra targemaks.

Mis on olnud Eziili suurim võit, mille üle oled uhke?

Esimene suur võit oli see, et pärast kapitali kaasamist saime koostada ägeda tiimi, kus on väga hea sünergia. Seejärel oli ehk järgmiseks võiduks teadmine, et me peame ühes kitsamas lõigus heaks saama enne kui järgmisi mägesid vallutama läheme. Olen uhke, et me julgesime teha raskeid otsuseid. Polnud midagi raskemat kui koondada suur osa tiimist rasketel aegadel, aga seeläbi jällegi läksime nendega edasi, kellel oli rohkem usku. Ka Suurbritannia klientidega koostöö algus oli tubli saavutus, sest tegime seda tiimis sees pusides mitmeid aastaid, aga lõpuks ikkagi saime selle turu avatud. Ja uue turu puhul oli ka see hea, et suutsime suhteliselt kohe ära tõestada, et suudame turu liidri välja vahetada, mis näitab jällegi meie toote väärtust.

Sa mainisid põgusalt ka raha kaasamist. Kui palju riskikapitali te olete kaasanud?

Me oleme tänaseks umbes 600 000€ kaasanud. Mida me sellega õppisime on see, et investori raha on nagu kahe teraga mõõk. Ühelt poolt on see äri arendamiseks vajalik, teisalt võib tulemuste ootus panna idufirmat kiirustama kohtades, kus pole vaja. Ühel tiimiliikmel on selle kohta hea ütlus, et: “Asjad võtavad ikka nii palju aega, kui nad võtavad.” Vahel ei aita ainult suur raha probleemi lahendada, vaja on hoopis aega.

Lõpetuseks, kui sa tulevikku vaatad siis, kus on Eziil 10 aasta pärast?

Minu visioon on see, et Eziil peab saama rahvusvaheliseks. Teiseks soovime olla niivõrd teatud ja heade referentsidega, et info meie kohta liiguks meie kliendilt potentsiaalsele uuele kliendile. Samuti saab tulevikus klient ise hakata meie toodet kasutama ning kui tootja vajadused suurenevad siis pakume vastavalt spetsiifilisemaid funktsioone. Samuti saavad meil olema edasimüüjad mitmel eksportturul, kes toimetavad frantsiisimudeli alusel. Aga kõige enam näeme ikkagi klientide poolt tunnustust oma valdkonnas, aidates neil luua oma tootmises selgust läbi parema koostöö.

Rohkem infot: www.eziil.com